10 Mayıs 2017 Çarşamba Üye Girişi sohbet haber

Kayıt Stüdyosu Nasıl Kurulur?

studyo_kayit 07 Nisan 2019 Pazar, 18:04:49

Bir Kayıt Stüdyosu Nasıl Yapılır


Müzikal kaşıntın var mı? 
Kendi ev kayıt stüdyosunu kurmak istiyor musunuz? Gereken tüm dişli ile, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Stüdyo yapımı çok zor olsa da, temel bilgiler oldukça basit. Bir stüdyoyu nasıl planlayacağınızı, hangi temel donanıma ihtiyaç duyacağınızı ve izleri en kısa sürede kesmek için nasıl ayarlanacağını öğrenebilirsiniz.

Bölüm1
Stüdyo Tasarımı

 1. Başlıklı bir Kayıt Stüdyosu Yapın Adım 1
  1
  İyi bir yer bulun. En iyi kayıt stüdyoları penceresiz, iyi yalıtılmış odalarda bulunmaktadır. Kaydetmek istediğiniz grubun büyüklüğüne bağlı olarak, oda en azından bilgisayarınız ve arayüzünüz için küçük bir masa tutabilmelidir. Ayrıca sanatçılar için yer olmalı.
  • Çok fazla dış gürültüye sahip odalardan kaçının. Mümkün olan en sessiz alanı hedefleyin. Komşunuzun çim biçme makinesi tarafından rahatsız edilmek istemezsiniz. [1]
  • Genel olarak, daha büyük iyidir. Çok sıkışık olmayacak ve birkaç müzisyene ve tüm donanımınıza yer açacak bir oda bulmaya çalışın.
  • Odanın zemine dikkat edin. İdeal odalarda akustik için daha iyi olan parke, beton veya fayans döşeme bulunur. Halı kaplama, yüksek frekanslı sesleri emer ancak düşük sesleri çeker. [2] Yüksek yaya trafiği yüzünden de aşınabilir.
  • Genel olarak iyi akustiği olan bir oda seçin. Bu genellikle oldukça yüksek tavanlı, asimetrik duvarlı ve ses dağılımı için düzensiz yüzeyli daha büyük bir oda anlamına gelir. [3]
 2. Resme Kayıtlı Stüdyo Yapın Adım 2
  2
  Mümkünse bir oda takımı düşünün. Tam ölçekli kayıt stüdyoları genellikle üretim için en az iki odaya sahiptir. Bunlardan biri “canlı oda”, diğeri ise kontrol odası. Ayrıca kabin veya “izolasyon kabinleri” olarak adlandırılan bir veya daha fazla küçük oda olabilir.
  • Profesyonel stüdyolarda, "canlı oda" müzisyenlerin sahne aldığı yerdir. Genellikle, tek tek müzisyenlerin veya vokalistlerin çok temiz çekimler için akustik olarak izole edilebildikleri "kabin" ten ayrıdır. Mühendis kontrol odasında çekimlerin kayıt, düzenleme ve karışımını yapar.
  • Birçok evde süit kurulumları mümkün olmayacaktır. Sadece bir oda için yeriniz olabilir. En fazla, küçük bir oturma odası ve kontrol odası ile sınırlı olabilirsiniz. Dolaplar genellikle küçük izolasyon kabinlerine de dönüştürülebilir.
 3. Image titled Make a Recording Studio Step 3
  3
  Temel kurulumun haritasını çıkarın. Bir kayıt stüdyosunda mikrofonlardan ve müzisyenlerden daha fazlası var. Çoğu stüdyoda iki ana sistem vardır. Bunları çıkarlarınıza ve kaydetmeyi planladığınız projelere göre anlamanız ve organize etmeniz gerekecektir.
  • İlk kurulum kayıt sistemidir. Bu, enstrümanlardan ve mikrofonlardan ses alır ve dijital olarak (bilgisayar veya dijital kayıt cihazı kullanarak) veya kasete kaydeder.
  • İkinci sisteme monitör sistemi denir. Bu, kayıt mühendisinin, kaydı yaparken yapıldığı gibi dinlemesini ve aynı zamanda kaydın ve düzenlemeyi yapacak kaydın ardından dinlemesini sağlayan bir yükseltici ve hoparlörü içerir. [4]
  • Oldukça küçük bir bütçeyle bir ev kayıt stüdyosu kurabilirsiniz. En azından bir bilgisayara, bir DAW / Ses arabirimi birleşimine, stüdyo monitörlerine, bir kulaklık setine, bir mikrofona, birkaç kabloya ve bir mikrofon ayağına ihtiyacınız olacak. [5]
  • Yaklaşık 400 $ 'a temel bir kurulum yapmak mümkündür. Muhtemelen çok daha aşağı gitmek istemezsiniz, yoksa müzik kalitesi zarar görür.
 4. Image titled Make a Recording Studio Step 4
  4
  Bir sinyal yolu tasarlayın. Profesyonel dünyada, herhangi bir türden ses sistemleri bir sinyal yolu çizilerek gösterilebilir. Bu, kullanıcıya belirli bir sistemde sese ne yapıldığını tam olarak göstermek için ses sinyalini baştan sona izler. Tipik bir acemi stüdyosu için, sinyal yolu temel bir plan izler. [6]
  • Sinyal, “giriş kaynağında”, yani enstrümanlar ve mikrofonlarda başlar. Oradan bir kayıt ara yüzüne gider - bir bilgisayara takılan ve analog ses dalgalarını dijital verilere dönüştüren bir cihaz.
  • Bilgisayar arayüzünden, sinyal Digital Audio Workstation (DAW) yazılımına girecektir. Burada kaydedilen sesin düzenlenmesi veya karıştırılması mümkündür.
  • Bir sonraki sinyal, analog bir sinyale döndürülmek üzere bir ses veya kayıt arayüzüne gider. Analog sinyal, en sonunda monitör sisteminden çıkar.

2.Bölüm
Dişli almak

 1. Image titled Make a Recording Studio Step 5
  1
  RAM dolu bir bilgisayar edinin. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa, müzik üretimi o kadar kolay olacaktır. Güç olarak, bu çok fazla depolama alanı ve çok fazla RAM demektir. RAM'i ve depolamayı yükseltmek en önemli şeydir, çünkü bu, bilgisayara daha hızlı ve daha yumuşak bir çalışma hızı sağlayacaktır. [7]
  • Çoğu ses yazılımı için en az çift çekirdekli işlemciye sahip bir bilgisayar isteyeceksiniz. Bununla birlikte, birçok parçayı karıştırmayı düşünüyorsanız, dörtlü veya çoklu çift çekirdekli düşünün.
  • Kayıt için ayrı bir bilgisayara sahip olmak önemlidir. Kişisel bilgisayarınızı, üzerindeki tüm resimler, oyunlar ve müziklerle birlikte kullanmayın. Pro Tools ve diğer kayıt yazılımı çok fazla çalışma alanı gerektirecektir.
  • Apple MacBook Pro, kendin yap müzisyenler için popüler bir model. Bunun nedeni modelin çok fazla depolama alanına sahip olması, yıllarca sürmesi ve çok taşınabilir olmasıdır. [8] Apple ayrıca RAM, bellek, grafik yongası ve diğer seçenekler için güncellemeler sunar. Bilgisayarın maliyeti 1200 ile 2500 dolar arasında.
 2. Image titled Make a Recording Studio Step 6
  2
  Kayıt yazılımını seçin. Tüm modern kayıt stüdyoları, ses tasarrufu yapmak ve dikkatlice düzenlemeye izin vermek için bilgisayar yazılımı kullanır. Dijital Ses İş İstasyonları (DAW), bir yapımcıdan diğerine büyük ölçüde değişiklik gösterir, ancak bir tanesi genellikle bir kayıt arayüzü satın alınır. [9] Mac kullanıcıları Garage Band'in modern Mac'lere dahil edilmesinden yararlanırken, PC kullanıcıları Pro Tools 12'nin ücretsiz sürümü gibi birçok ücretsiz alternatiften birini kullanabilirler.
  • Pro Tools M-Powered başka bir yaygın DAW. Sınırlı özelliklere sahip temel bir ev kayıt programıdır.
  • Pro Tools LE, yine sınırlı özellikler sunar ancak M-Powered'dan bir adım daha yüksektir. [10]
  • Pro Tools HD, profesyonel kalitede bir kayıt yazılımıdır ve ticari stüdyolar için standart bir şey haline gelmiştir. [11]
  • Diğer DAW'lar arasında Apple Logic (yalnızca Mac programı), Audacity (Windows, OS X ve Linux sistemleri ile uyumlu açık kaynaklı bir program) ve Ableton Live bulunur. [12] [13]
 3. Image titled Make a Recording Studio Step 7
  3
  Stüdyonuz için uygun bir arayüz seçin. Ses arayüzleri aynı zamanda “Analog - Dijital / Dijital - Analog” anlamına gelen AD / DA Dönüştürücüleri olarak da adlandırılır. Bu arayüzler analog sesi bilgisayarınız tarafından işlenecek dijital sinyale dönüştürür ve dijital sesi tekrar analog sese açar. monitörler. Herhangi bir iyi kayıt stüdyosunun önemli bir parçasıdır.
  • Bazı giriş seviyesi arayüzleri, Emu'nun 1212M, ESI's Julia ve M-Audio's Audiofile 192'yi içerir. Bu modeller, makul bir fiyata kaliteli ses sunar. [14]
  • İyi kalitede bir kayıt arayüzü tipik olarak yaklaşık 150 $ 'dır. Monitörler (son derece popüler KRK Rokit serisi gibi) bir çift için yaklaşık 300 $ 'dan başlıyor.
  • Focusrite ve Audiofire serisi, Fireface 400 ve 800 ve Lynx modelleri gibi üst düzey arayüzler birkaç bin dolara kadar daha pahalıya mal olacak.
 4. Image titled Make a Recording Studio Step 8
  4
  Bazı kaliteli mikrofonlar alın. Tipik olarak, çoğu kayıt stüdyosunda, sanatçıların kullanması için bir miktar dinamik ve yoğunlaştırıcı mikrofon bulunur. Dinamik mikrofonlar daha yüksek sesler için daha iyidir ve daha dayanıklıdır. Gitar amper, davul ve diğer yüksek ses kaynakları için kullanılırlar. Kondenserler daha hassas ve pahalıdır, ancak aynı zamanda daha ayrıntılı, parlak ve benzer fiyatlı dinamiklerden daha açıktır. [15]
  • İyi bir dinamik veya kondansatörlü mikrofonun fiyatı 80- 200 dolar.
  • Bir kondansatör mikrofonu kullanırken kayıt arabiriminizde Fantom gücünün olduğundan emin olun. Bu genellikle "+48" etiketli bir düğme veya anahtardır ve mikrofonun içindeki elektroniği çalıştırır. Bu özellik mevcut değilse, çoğu mikrofon ön yükselticisi güç sağlayabilir ve yeni bir arabirim satın almaktan daha ekonomik olacaktır. [16]
  • Dinamik mikrofonlar güç gerektirmez, bu nedenle basitçe bir arabirime takılabilir ve ön yükselticisi olmadan kullanılabilirler. Ancak bazı durumlarda bir preamp ile daha iyi ses verirler.
  • Bazı mikrofonlarda da USB çıkışı bulunur. Bunlar bir bilgisayara doğrudan bağlanabilirken, daha düşük kalitede olma eğilimindedirler. Elektrikli aletler ayrıca bilgisayara USB yoluyla bağlanan bir DI ünitesine veya Doğrudan kutusuna da bağlanacaktır. [17]
 5. Image titled Make a Recording Studio Step 9
  5
  Vites alırken tutumlu olun. Müziğin kendisi gibi, müzik üretimi de bir bilim değil bir sanattır. Ekipmanınızın üzerindeki fiyat etiketi her zaman daha iyi kaliteye yol açmaz. Bugünün amatör ev stüdyosundaki düşük kaliteli ekipman, birkaç on yıl önce üst düzey stüdyo mühendisleri için düşünülemezdi.
  • Radyo stüdyolarını ev stüdyosu kurulumunda kaydetmek mümkündür. Pahalı donanım harika ve harika kayıtlara yol açabilir, ancak bunun sizi harika müzik yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin.
  • Ücretsiz yazılımdan yararlanın. Yerel Enstrümanlar, Ohmforce, Camel Audio, SSL ve diğer saygın ses şirketleri ücretsiz sanal enstrümanlar ve efektler sunar.
  • Eski analog dişli kullanmayı düşünün. Stüdyoların çoğu bu günlerde dijitaldir, ancak gerçekten iyi olanların hala donanımınız üzerinde çalışabileceğiniz analog donanımları vardır. Stüdyonuzu haritaya yerleştirmek istiyorsanız, bir plaka yankı birimi veya bir makaradan makaraya bant makinesi eklemeyi düşünün. Bunlardan birine kayıt yapabilir ve işiniz bittiğinde sesi DAW'ınıza döndürebilirsiniz. Bu tür sesler dijital olarak kopyalanamaz. [18]
 6. Image titled Make a Recording Studio Step 10
  6
  Elinde bazı müzik aletleri var. Çoğu stüdyo, müzisyenlerin daha doğru bir kayıt yapmak için kendi teçhizatlarını çalmak istediklerini varsayar. Bu, mühendisin işini zorlaştırır, çünkü yabancı enstrümanlar kurmak için çok zaman harcamak zorundadır. Bununla birlikte, bazı stüdyolar mühendisin bildiği ve belirli bir sesi elde etmek için kullanabileceği bir donanıma sahip olacaktır.
  • Etrafta çeşitli donanımlar kullanmayı deneyin. Amper, pedal pedalları ve gitarlar iyidir.
  • Daha fazla paranız varsa, klavyeleri ve sentezleyicileri, davulları ve hatta bir piyanoyu da göz önünde bulundurun.

Tamamen yazılım enstrüman ortamında müzik yaratacaksanız, USB MIDI klavyeye veya kontrol cihazına sahip olmanız avantajlıdır, çünkü bunlar size yaratıcılıkta büyük ölçüde yardımcı olabilecek bir piyano gibi bir müzik enstrümanının dokunsal hissini verecektir. [19]

 1. Image titled Make a Recording Studio Step 11
  1
  Canlı odaya ses geçirmez. Ses yalıtımı gerçekten iki şey yapar. Dış gürültüyü engelleyerek odayı daha sessiz yapar. Ayrıca, aşırı akustik ortamı emerek, ses kalitesinin daha iyi kaydedilmesini sağlar. [20]
  • Profesyonel ses yalıtımı pahalı olabilir. Akustik köpük veya paneller, harcayacak paranız varsa çalışır, ancak büyük bir stüdyo için size önemli maliyetler sağlayabilir. Sesi azaltmanın ucuz bir yolu stüdyo mekanı seçiminde. Penceresiz ve ağır, kalın duvarlı veya kalın yalıtımlı bir oda seçmeyi deneyin. [21]
  • Bütçeniz varsa, bazı battaniyeler alın ve arka plandaki gürültüyü azaltmak için tüm pencereleri ve kapıları örtün.
  • Duvarlara köpük gibi kütle katılması da odanın ses emilimini arttırmaya yardımcı olur. Bu, yankıları azaltmalıdır. [22]
 2. Image titled Make a Recording Studio Step 12
  2
  Bir vokal kabini hazırlayın. Çoğu stüdyo, özellikle vokaller için yer ayırır. Vokaller kayıt yapmak zor olabilir. Şarkıcıya iyi bir ses sürdürebilmelerini kolaylaştıracak şekilde ayakta kaydedilmeleri gerekir. Mikrofonun da rahat bir yükseklikte olması gerekir.
  • Vokal kabini bir izolasyon kabinidir, bu nedenle akustik olarak yalıtılmalıdır. Ses geçirmez hale getirdiğinizden emin olun.
  • Mikrofonun tükürükten korunmak ve t'ler ve s'ler gibi keskin sesleri filtrelemek için bir pop filtresi olmalıdır. Bir pop süzgeciniz yoksa, 10 veya 20 dolar karşılığında bir tane satın alabilirsiniz.
  • Mikrofonunuz yönsüzse, yalnızca bir tarafın sesi alabilmesi için, mikrofonun tarafı vokalere bakacak şekilde çevirin. Şarkı söylerken ağzının mikrofondan yaklaşık 10-15 cm uzakta olması gerekir. Kaydın ses çıkarmasına neden olacağından, bu mesafe çok fazla değiştirilmemelidir. [23]
 3. Image titled Make a Recording Studio Step 13
  3
  Enstrümantalları canlı odaya yerleştirin. Müzikallerin engellememesi için mikrofonların ses kaynağından (akustik enstrümanlar veya yükselticiler) yeterince uzakta olmasını isteyeceksiniz. Bu genellikle herhangi bir pop filtre içermez. Küçük bir enstrümantal mikrofonunuz varsa, bunu kullanın. Talimatlar genellikle kullanım kılavuzunda bulunur.
  • Tamburların üzerinde bileşen mikrofon veya tek bir mikrofon kullanın. Kayıt davulları, istediğiniz sesin türüne ve müzisyenlerin ne tür bir donanıma sahip olduğuna göre değişecektir. En iyi davul sesi, tek tek bileşenlere takılan tek mikrofonlardan gelir. Daha sonra bunları DAW'daki aynı kanala koyabilirsiniz.
  • Her bir bileşeni ayrı bir mikrofonla donatmak istemiyorsanız, bir mikrofon alın ve kitin merkezinin birkaç metre yukarısına yerleştirin. Pop filtresi gerekmez, ancak mikrofonun kayıt tarafının aşağı baktığından emin olun. Bunu yapmak, karışıma daha fazla "oda sesi" ekleyecektir.

Yorumlar

Gündem

Gündem
Yorum(0)
A Milli Takımımız Yunanistan'ı rahat geçti
Gündem
Yorum(0)
İmar Barışı'nda süre uzatıldı
Gündem
Yorum(0)
John Wick 3 film fragman
Gündem
Yorum(0)
31 Mart 2019'daki yerel seçimler
Siyaset

Siyaset
Yorum(0)
Bedelli askerlik ücreti ne kadar?
Siyaset
Yorum(0)
Sosyalizm Nedir? Sosyalist Kime Denir? Komünizm ile Arasındaki Farklar
Siyaset
Yorum(0)
Gürsel Tekin'den darbe sanıklarına isyan
Siyaset
Yorum(0)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırp mevkidaşına özel tasarım bisiklet hediye etti
Ekonomi

Ekonomi
Yorum(0)
Motorlu Taşıtlar Vergisi yeniden değerleme oranı belli oldu
Ekonomi
Yorum(0)
Merkez Bankası anketi: 2019 sonu dolar beklentisi 5.99'dan 6.06'ya çıktı
Ekonomi
Yorum(0)
Bireysel Hesaba Dayanan Kıdem Tazminatı Sistemi Oluşturulacak
Ekonomi
Yorum(0)
Bilgisayar Başında Para Kazanmanızı Sağlayacak 9 Kolay Yöntem
Spor

Spor
Yorum(0)
İddaa ihalesi: FIFA Demirören'e yaptırım uygular
Spor
Yorum(0)
Ergün Penbe: Arda Turan, Galatasaray'a dönmek istiyor
Spor
Yorum(0)
Spor camiasından Ampute Milli Futbol Takımı'na tebrik
Spor
Yorum(0)
Dursun Özbek: Hasılatımız 140 milyon seviyesine çıktı
Sağlık

Sağlık
Yorum(0)
Esnek Bir Vücuda Sahip Olmak İçin Neler Yapılması Gerekli?
Sağlık
Yorum(0)
Ameliyatsız Burun Estetiği
Sağlık
Yorum(0)
Kolesterol Nasıl Düşürülür?
Sağlık
Yorum(0)
Yağ Yakımı İçin Detoks Suyu
Magazin

Magazin
Yorum(0)
Yeni yılda ilişkiniz için tek bir dilek hakkınız olsa ne dilerdiniz?
Magazin
Yorum(0)
Bir erkeği "güvenilir" kılan unsurlar nelerdir?
Magazin
Yorum(1)
Geçmişte yaptığınız hataları termos gibi sıcak tutup, sürekli yüzünüze vuran sevgiliye karşı tavrınız ne olurdu?
Magazin
Yorum(0)
Senin Dip Boya Derdiyle Başa Çıkma Yöntemin Hangisi?
Magazin
Yorum(1)
Çorap Aşığı Kızlar Buraya: Tarzını Tek Hamlede Hareketlendirmeni Sağlayacak 8 Süper İpucu
Magazin
Yorum(0)
Hayatımızı Güzelleştiren Kadınlara Verdiğimiz Değeri Kanıtlayacak 8 Şey
Magazin
Yorum(0)
Aylin Kontente: Futbol takımı gibiyiz
Magazin
Yorum(0)
Askerliğini yaptığı yerde film çekti
Magazin
Yorum(0)
Tarık Mengüç savcılığa koştu: 'Bana yardım edin!'
Magazin
Yorum(0)
Hande Erçel yeni sevgilisi Mehmet Dinçerler ile birlikte tatilde!
google facebook twitter
Şifremi Unuttum